Aktualności - Intensywny weekend w gminie Żukowo - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Aktualności


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Intensywny weekend w gminie Żukowo

21 maja 2024

Za nami kolejny intensywny weekend. Sobota i niedziela obfitowały w ciekawe wydarzenia, które cieszyły się sporą frekwencją wśród mieszkańców.

W sobotnie popołudnie od przyjęcia meldunku przez Burmistrz Gminy Żukowo Mariolę Zmudzińską rozpoczęły się zawody sportowo-pożarnicze OSP. Po części oficjalnej przyszedł czas na sportową rywalizacje.

- Poziom zawodów oceniam jako wysoki, stawką rywalizacji były nie tylko nagrody, ale wśród Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dodatkowo reprezentowanie Gminy Żukowo na etapie powiatowym. Dziękuje Pani Burmistrz Marioli Zmudzińskiej za ufundowanie nagród, a strażakom za pomoc w organizacji wydarzenia. Wszystkie jednostki już teraz zachęcam do przygotowań do kolejnych startów.– mówi Waldemar Dampc, Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP w Żukowie.

Zawody zostały rozegrane w następujących konkurencjach:

1. W kategorii wiekowej – młodzieżowej

  • Ćwiczenia bojowe
  • Sztafeta pożarnicza 400 m z przeszkodami

2. W kategorii wiekowej – seniorzy

  • Ćwiczenia bojowe
  • Sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami

W kategorii MDP Chłopcy oraz mieszane najlepsza okazała się jednostka OSP Skrzeszewo. Na kolejnych stopniach podium stanęły OSP Sulmin i OSP Niestępowo. W kategoriach MDP Dziewczęta i Seniorskie Kobiece wystawiono po jednej drużynie. Natomiast w kategorii drużyn Seniorskie Męskie na pierwszym miejscu uplasowało się OSP Sulmin. W tej kategorii skład podium uzupełniły: OSP Banino i OSP Niestępowo.

- Gratuluję wszystkim Druhnom i Druhom, bo już sam start w takich zawodach wymaga tygodni, jeśli nie miesięcy przygotowań. Na szczególną uwagę zasługują starty naszych najmłodszych strażaków, którzy już teraz wykazują świetne przygotowanie. – mówi Burmistrz Gminy Żukowo Mariola Zmudzińska. - Wszystkim strażakom dziękuję za sportowe emocje, a przede wszystkim za trudną pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców gminy Żukowo.

Z kolei w Baninie w weekend odbył się wydarzenie w całości poświęcone tenisowi ziemnemu. Choć w teorii wydarzenie było „Dniem Tenisa”, w praktyce na wszystkich czekał cały tenisowy weekend. W sobotę organizatorzy przewidzieli atrakcje przede wszystkim dla dzieci. Dzień otwarty miał charakter festynu i obfitował w konkurencje tenisowe, a także gry i zabawy dla najmłodszych. Tego dnia na korcie mogliśmy zobaczyć również m.in. Zastępcę Burmistrz Gminy Żukowo Karolinę Redzimską. W sobotę rozegrano także turniej roczników 2010-2012.

Z kolei roczniki 2013-2015 w zawodach zmierzyły się w niedzielę. Na najlepszych czekały puchary, medale i nagrody.

- Takie wydarzenia pokazują, jak zdolną mamy młodzież. W ten weekend ważna była nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa, a tej nie brakowało – mówi Karolina Redzimska, Zastępca Burmistrz Gminy Żukowo. – Promujmy sport, aktywność fizyczną, zwłaszcza wśród najmłodszych.

W sobotę wieczorem przyszedł czas na Noc Muzeów. Dzięki niej w pewien sposób mogliśmy przenieść się w przeszłość i poznać sekrety historii gminy Żukowo. Tak też było podczas tegorocznej edycji wydarzenia.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Muzeum Norbertanek Żukowskich. Wśród jednej z grup dostrzec mogliśmy m.in. Burmistrz Mariolę Zmudzińską wraz z Zastępcą Karoliną Redzimską, a także Przewodniczącą Rady Miejskiej Katarzyną Cichowicz. Przewodnik Magdalena Maliszewska w kolejnych pomieszczeniach Muzeum odkrywała karty niesamowitej historii Norbertanek.

Tego wieczoru na przybyłych czekały również: zwiedzanie krypt w podziemiach kościoła ponorbertańskiego, degustacja strawy klasztornej i herbat ziołowych, obozowisko z czasów Monarchii Piastowskiej, koncert muzyki dawnej, a nawet premiera gry mobilnej „Historie ukryte w hafcie”.

Wydarzeniu towarzyszył Zjazd Food Trucków.

W niedziele lekarze weterynarii, hodowcy, a także miłośnicy pszczół spotkali się w Żukowie, by dyskutować na temat ważnej roli tych owadów.

Na wstępie gości przywitały Burmistrz Gminy Żukowo Mariola Zmudzińska oraz jej Zastępca Karolina Redzimska. Podziękowały organizatorom i prelegentom za zaangażowanie w to przedsięwzięcie i zapowiedziały, że już teraz są otwarte na kolejne edycje wydarzenia rozszerzonego dodatkowo o warsztaty dla dzieci.

Następnie głos zabrali prelegenci. Marcin Raczyński z VET-ANIMAL sp. z o. o. opowiedział o zdrowiu pszczół, a także nowych możliwościach w zakresie diagnozowania chorób tych owadów. Z kolei prof. dr hab. Krzysztof Olszewski, autorytet w tej dziedzinie pszczół, wskazał m.in. na znaczenie pszczoły miodnej w środowisku.

Wydarzenie zakończyło się prelekcjami pracowników Państwowego Instytutu Weterynaryjnego  w Puławach: dr hab. Andrzej Bober („Zdrowie pszczół w Polsce – stan obecny, perspektywy, zagrożenia”) i dr hab. Kamila Mitrowska („Pozostałości substancji farmakologicznych czynnych w miodzie w Polsce i UE”).

Podczas spotkania dyskutowano również o potrzebie utworzenie międzyresortowego zespołu do spraw pszczelarstwa.

Natomiast nad jeziorem Wysockim, odbyły sie zawody wędkarskie o Puchar Trzech Jezior organizowane przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie wspólnie z Kołem Wędkarskim PZW 82 Gryf Żukowo. W zawodach brało udział 58 wędkarzy. Z wynikami zapoznać można się tutaj:
http://pzwgryfzukowo.pl/2024/05/20/pierwsze-zawody-z-cyklu-turnieju-o-puchar-iii-jezior-za-nami/#more-6471


Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2024-05-21)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w ŻukowieMapa inwestycji w Gminie Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij